28 Mayıs 2022 Cumartesi
Samsung’un Exynos İşlemcileri Xiaomi ve Oppo Tarafından Kullanılacak

Samsung’un Exynos İşlemcileri Xiaomi ve Oppo Tarafından Kullanılacak

Gelecek yıl Exynos satışlarında patlaması olabilir! Samsung’un Exynos işlemcileri çinli markaların telefonlarıda yer alacak!

Gelecek yıl bir Exynos patlaması olabilir! Samsung’un Exynos işlemcileri Çinli markaların telefonlarında yer alabilir.

Samsung, son on yıldır Galaxy akıllı telefonlarında şirket içi Exynos yonga setlerini kullanıyor. Diğer bazı markalar da son zamanlarda çipleri kullanmaya başladı, ancak gelecek yıl bir Exynos patlaması olabilir.

Business Korea, Exynos yonga setlerinin arkasındaki bölüm olan Samsung LSI‘nin, önümüzdeki yıldan itibaren mevcut müşteri Vivo‘ya ek olarak Oppo ve Xiaomi‘ye yonga setleri tedarik etmeyi umduğunu açıkladı. Bu yeni anlaşmaların odak noktası, her markanın yeni nesil bütçe cihazları için düşük kaliteli Exynos yonga setleri olacak. Kaç ürünün planlandığı belli değil, ancak lansmanların 2021‘in ilk yarısı için yapılması planlanıyor.

Rapora göre, Samsung LSI kısa süre önce, düşük kar marjları nedeniyle Samsung Electronics bünyesindeki Galaxy akıllı telefon bölümüne sunulan Exynos yonga seti sayısını azaltmaya başladı. Şu anda Qualcomm, MediaTek ve HiSilicon‘un arkasında dördüncü sırada yer alan yonga üreticisi, Huawei‘nin düşüşünden yararlanmak istiyor. Aynı şey yukarıda belirtilen akıllı telefon markaları için de söylenebilir.

Xiaomi_Vivo_Oppo

Samsung ve diğer Şirketler, Huawei’nin düşüşünden yararlanmak istiyor

Huawei, hem Çin içinde hem de dışında bütçe dostu akıllı telefon pazarında büyük bir paya sahip. Ancak Google‘a erişim ve HiSilicon aracılığıyla sürekli bir yonga seti tedariki olmadan, yakında uluslararası pazarda büyük bir boşluk olacak. Son piyasa verileri, Xiaomi‘nin bu satışların çoğunu halihazırda almaya başladığını gösteriyor, ancak Oppo ve Vivo da benzer bir şey yapmayı hedefliyor. Bunu başarmak için, her üç markanın da daha fazla çipe ihtiyacı var, bu da Exynos‘un devreye girdiği yer.

Business Korea, Samsung LSI‘nin Exynos yonga setlerini mevcut MediaTek ve Qualcomm tekliflerine uygun alternatifler haline getirmek için ‘rekabetçi bir şekilde fiyatlandırdığını’ iddia ediyor. Bu, şirketin yakında üçüncü en büyük yonga üreticisi olarak HiSilicon‘ı geçebileceği anlamına geliyor.

Öte yandan Huawei, şu anda hacim olarak en popüler ikinci akıllı telefon üreticisi, ancak Xiaomi, Oppo ve Vivo‘nun önümüzdeki aylarda başarılı olması durumunda 2021 yılına kadar ilk 5 arasına düşebilir.