22 Ocak 2022 Cumartesi
Galaxy Note 20 Ultra birim maliyeti ne kadar? Arada uçurum var

Galaxy Note 20 Ultra birim maliyeti ne kadar? Arada uçurum var

Akıllı telefonların birim maliyetlerinin hesaplanması son dönemde oldukça popüler bir iş. Peki Galaxy Note 20 Ultra ne kadara mal oluyor? Satış fiyatı ile arada ne kadar büyük bir fark var?

Güney Koreli üretici Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 20 Ultra modelinden ne kadar para kazaıyor? İşte maliyet analiz tablosu…

Akıllı telefon fiyatları her çeyrekte artış gösteriyor. Bu uzun süredir böyle. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde de böyle. Buna en güzel örnek ise amiral gemisi telefonlar oluyor. Geçtiğimiz yıllarda iPhone serisi 649 dolardan satılırken bugün en ucuz iPhone modelinin (SE hariç) bile o paralara satılmadığını görüyoruz. Aynı durum amiral gemisi katili OnePlus için de geçerli. Zamanında 349€‘ya telefon yaparken bugün en üst segment OnePlus telefonunun 869€ civarlarında olduğunu görüyoruz. Peki telefonların maliyetleri ne kadar. Örneğin 5G destekli Galaxy Note 20 Ultra ne kadara mal oluyor?

Aşağıdaki listede telefonun birim birim maliyetleri gösteriliyor. Bu maliyetleri alt alta topladığımızda ise 468 dolar gibi rakama ulaşıyoruz. Amerika’da 1.299 dolardan satışa sunulan telefonun Samsung’a maliyeti sadece 468 dolar. Kutu içindeki diğer aparatların değeri ise 80,90 dolar olarak gösterilmiş. Kullanıcılar ise buna aşağı yukarı 2,5 katı fazladan para ödüyor. Peki bu para nereye gidiyor?

Mutlaka ki Samsung bu telefonu geliştirirken bir Ar-Ge maliyetinde bulunuyordur ama bu da sıfırdan bir telefon yapmak anlamına zaten gelmiyor. Galaxy Note 20 Ultra‘da çok gelişmiş ve üzerine çokta Ar-Ge yapılmış bir telefon gibi görünmüyor. Özelikle arka kamera çıkıntısı pekte Ar-Ge’lik bir durum değil.

Özellikle birçok parçanın (Exynos kullanan Galaxy Note 20 Ultra gibi telefonların) Samsung tarafından üretildiğini de düşünürsek belki bu maliyetlerin bile daha aşağı çekilebileceğini öngörebiliriz. Zira para aslına bakarsanız içeride dönüyor.