05 Temmuz 2020 Pazar
Samsung S Voice devri kapanıyor! Güle güle

Samsung S Voice devri kapanıyor! Güle güle

2012’nin 30 Mayıs’ında tanıtılan ve aradan geçen 8 yılın ardından birçok Samsung cihazında yer alan S Voice, nihayet tarih oluyor. İlk olarak Samsung Galaxy S3 ile piyasaya sürülen; ancak dil desteğindeki yetersizlikler sebebiyle neredeyse hiç kullanılmayan, kullananların ise Siri’ye nazaran çileler çektiği sesli asistan, 1 Haziran 2020 itibariyle tatlı bir anı olarak hafızlarda yer edinecek.

Bir zamanların “Siri’ye rakip” olarak gösterilen; ancak hiçbir zaman Siri’ye yaklaşamayan asistanı Samsung S Voice tarih oluyor! Güle güle S Voice!

30 Mayıs 2012 tarihinde piyasaya sürülen ve Galaxy S3’den itibaren birçok Samsung cihazında yer alan sesli asistan S Voice, aradan geçen 8 yılın sonunda tarih oluyor. İlk olarak Samsung Galaxy S3 ile piyasaya sürülen ve gerek dil yetersizliği, gerekse yapabildikleri bakımından birçok insanın kullanmadığı S Voice, 1 Haziran 2020 itibariyle devre dışı bırakılacak. Başka ülkelerde elbette kullanan vardır; ancak ülkemizde İngilizce bilen insan sayısı baz alındığında, S Voice‘u neredeyse kimsenin kullanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

S Voice’un devre dışı kalmasının en büyük sebeplerinden biri de, sesli asistan hizmetlerinin oldukça gelişmesi, hatta çeşitlenmesi diyebiliriz. Nitekim Samsung Galaxy S8 ile tanıtılan ve S Voice‘dan daha kapsamlı olan Samsung Bixby, arkasından gelen ve hemen hemen birçok Android cihaz da aktif olarak çalışan Google Asistan, S Voice’dan oldukça gelişmiş ve daha fazla insana hitap edebilmişti. Her ne kadar Bixby‘de Google Asistan‘ın gerisinde kalsa da (sonuçta Bixby Nasreddin Hoca fıkrası anlatamıyor…), S Voice’un epey bir önünde.

Hala aktif olarak S Voice kullanan cihazlar arasında; Galaxy A3, Galaxy A5, Galaxy A7, Galaxy A8, Galaxy A9, Galaxy Note II, Note  III, Note 4, Note 5, Note FE, Galaxy S III, Galaxy S4, Galaxy S5, Galaxy  S6, Galaxy Note Pro 12.2, Galaxy W, Galaxy Tab 4 ve Galaxy Tab S‘in (1. nesil) de bulunduğunu da hatırlatalım. Kim bilir, belki hala bu eski asistanı kullanmak isteyenler olabilir…