06 Temmuz 2020 Pazartesi
Samsung PlayStation 5 için SSD üretebilir!

Samsung PlayStation 5 için SSD üretebilir!

Samsung’un, 2020’de tanıtılacak olan PlayStation 5 için SSD üreteceğinin sinyalleri verildi. Yeni nesil Samsung’a emanet gibi görünüyor.

PlayStation 4 ve Xbox One’ın ömrünü tamamlamasına sayılı zamanlar kaldı diyebiliriz. 2020 yılının ortasında tanıtılacak ve Kasım ayında satışa sunulacak olan yeni nesil konsollar, oyunculara bir takım yenilikler sunacak. Bu yenilikler arasında HDD’den SSD’ye geçiş dikkat çekiyor. Marvel’s Spider-Man oyununda yükleme süresini milisaniyelere indiren Sony, yeni nesilde SSD kullanacağını açıklamıştı.

Sony, PlayStation 5 için Samsung ile anlaşmış gibi görünüyor!

Bu açıklamanın gelmesinin ardından gözler SSD üreticilerine çevrilmişti. Sony, PS5’in fiyatını 499 dolar seviyesinde tutmak istiyor. Bu yüzden SSD’nin maliyetini düşürmek için firmalarala görüşmeye başlamıştı. Bugün ise Samsung cephesinden bir duyuru geldi.

Samsung, yükleme süresini Game Launch teknolojisi ile optimize ettiğini duyurdu. Normal SSD’lerde 29 saniye olan bu süre yeni teknoloji sayesinde 13 saniyeye kadar iniyor. SSD ara in game console 2020 adı altında duyurulan bu yeni teknolojinin tesadüf olmadığı açıkça görünüyor.

PlayStation 5

Samsung yüksek ihtimalle PS5’in SSD birimi için Sony ile anlaşmışa benziyor. Konsolda can sıkan yükleme süreleri Samsung sayesinde ortadan kalkacak. Yeni nesilde oyunların boyutları artacağı için PS5’in baz modelinin 2 TB SSD ile gelmesini bekliyoruz. Ancak fiyat konusunda 499 dolar bandı hedeflendiği için bu SSD’nin alıştığımız formunda değil NVMe türünde olacağını belirtelim. Ekstra disk takmak istediğinizde muhtemelen USB Type-C ile HDD veya SSD’lerinizi bağlayabileceksiniz.