14 Temmuz 2020 Salı
Samsung kamera uygulamasındaki güvenlik açığı ile gündemde!

Samsung kamera uygulamasındaki güvenlik açığı ile gündemde!

Android’de yaşanan güvenlik açığından Samsung da nasibini aldı. Galaxy modellerindeki kamera uygulamasında çok ciddi güvenlik açığı yer alıyor.

Siber güvenlik şirketi Checkmarx, Android işletim sisteminde saldırganların akıllı telefonun kamerasını kontrol altına almalarını, telefon görüşmelerini kaydetmelerini ve GPS kullanarak cihazı bulmalarını sağlayan tehlikeli bir güvenlik açığı keşfetti. Güvenlik açığı, Google’ın Pixel akıllı telefonlarını ve Kamera uygulamasından kaynaklanıyor. Ayrıca Samsung‘un Galaxy modelleri dahil diğer Android telefonlar da bu açıktan etkileniyor.

Samsung güvenlik açığını Google ile ortak çalışarak kapattı!

Neyse ki, bazı Galaxy cihazlarında kullanıma sunulan Kasım 2019 güvenlik güncellemesi ile birlikte bu güvenliği açığı kapatıldı. CVE-2019-2234 isimli bu açığın diğer Android telefonlarda hala var olduğunu belirtelim. Kasım ayı güvenlik güncellemesini almayan telefonlar bu açıktan hala etkileniyor.

Checkmarx cephesinden gelen bilgilere göre; 4 Temmuz 2019 tarihinde bu açık Google’a raporlanmış. 23 Temmuz 2019 tarihinde güvenlik sorununu onaylayan Google, bu açığı tam 4 ay sonra kapatması ile büyük bir fiyaskoya imza atmış durumda.

Halbuki Google’ın Android güvenlik ekibi bu tip güvenlik sorunlarını direkt tespit edip, takip eden ayda güvenlik güncellemesi ile açıkları kapatıyordu.

Samsung

Bu güvenlik sorununu Google ile ortak çözen Güney Koreli firma, bu sayede büyük bir başarıya da imza atmış oldu. Umarız ilerleyen dönemlerde çıkacak olan güvenlik sorunları için Google daha hızlı davranır. Android’i güvenli tutacağını söyleyen ve güvenlik yamalarını 3. parti firmalara gönderen Google, bakalım bu uygulamasının kapsamını daha da genişletmeyi başarabilecek mi?