06 Temmuz 2020 Pazartesi
Samsung DRAM pazarındaki payını arttırdı!

Samsung DRAM pazarındaki payını arttırdı!

Son yıllarda kan kaybeden DRAM pazarında, Samsung büyük bir sıçrama gerçekleştirdi. Samsung DRAM pazarındaki payını bu yıl arttırmayı başardı.

DRAM pazarında 2019’un başında başlayan düşüş 2019’un 3. çeyreğine kadar devam etmişti. Tüm firmaların zarar ettiği bu düşüşten Samsung da 2. çeyrekte maalesef ki etkilenmişti. Ancak bugün DRAMeXchange cephesinden gelen raporlar, Güney Koreli firmanın DRAM pazarındaki gelirini arttırdığını gözler önüne seriyor.

DRAMeXchange, NAND flaş ve DRAM pazarındaki bu düşüşten Samsung’un hafif yaralar alsada 2019’un 3. çeyreğindeki satışları ile yüz güldüren bir gelir elde ettiğini açıkladı. DRAMeXchange, Samsung’un 3. çeyrekteki gelirlerini yüzde 5 oranında arttırmayı başardığını belirtiyor.

2019 Q3 satışları ile son 2 yılın en yüksek DRAM satış seviyesine ulaştığı söylenen Samsung’un, bu başarıya ulaşmasında en büyük etken Çinli telefon üreticileri gösteriliyor. Çin pazarında hemen hemen her segmentte telefonların sürekli üretilmesi, tedarikçi olan Samsung’un kasası doldurmuşa benziyor.

Samsung DRAM

DRAMeXchange son olarak DRAM pazarının 2019’un son çeyreğinde nasıl şekilleneceğinin belli olmadığını belirtiyor. Ancak tahminler Samsung’un yine son çeyrekte de satışlarının başarılı bir şekilde sürdürmesi yönünde olacağı söyleniyor. Intel’in ile aynı segmentte yarışan Samsung’un son çeyrekteki satışları büyük önem taşıyor.

Yılın bitimine doğru bildiğiniz gibi telefon üretimleri durur, firmalar yeni ürünlerini yeni yıla saklar. Ancak Çin’den hala yeni telefonlar gelmeye devam ediyor. Bunların çoğu giriş ve orta segmentte yer alsa da tedariği yine Samsung sağlıyor. Bu yüzden biz de Güney Koreli firmanın son çeyrekte gelirlerinin düşmeyeceğini düşünüyoruz.