25 Mayıs 2020 Pazartesi
Samsung Exynos defterini dürüyor

Samsung Exynos defterini dürüyor

Samsung Exynos yonga seti dönemini kapatıyor. Peki, Güney Koreli teknoloji devinin bir sonraki durağı ne olacak? İşte detaylar.

Güney Koreli teknoloji devi, uzun bir dönemdir giriş, orta ve üst segment Galaxy modellerinde kendi geliştirmiş olduğu Exynos yonga setini kullanıyordu. Bu yonga setlerinde Mongoose işlemci çekirdeklerini kullanan firma, yüksek maliyetten dolayı yonga seti özelleştirme işinden vazgeçtiğini açıkladı.

Samsung Galaxy S11 yazılım geliştirme süreci başladı! Bu ne anlama geliyor?

Bu duyurunun ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinde yer alan Ar-Ge merkezinde çalışan 290 kişinin de işine son verileceği açıklandı. 31 Aralık 2019 tarihinde işlemci özelleştirmekten vazgeçecek olan firma, ilerleyen dönemde ARM’ın standart çekirdekleri üzerinde yoğunlaşacak.

Galaxy S11 modelinde yer alacak olan Exynos 9830 yonga setinde Mongoose işlemci çekirdekleri yerine ARM’ın Cortex A77 işlemcileri yer alacak. AMD ile yeni GPU üzerinde de bir süredir çalışmalarını sürdüren Samsung, tam anlamıyla Exynos’tan vazgeçmeyecek.

Samsung Exynos

Exynos’un yapısını değiştirerek daha fazla performans sunmayı ve daha düşük maliyeti hedefleyen firma, GPU tarafında da büyük atılımlar yapabilir. iPad Pro modelindeki GPU ile Xbox One S‘e kafa tutan Apple’a 2020 yılında ciddi bir rakip gelecek gibi görünüyor.