27 Ocak 2020 Pazartesi
Galaxy S10 parmak izi açığına bir darbe daha!

Galaxy S10 parmak izi açığına bir darbe daha!

Galaxy S10 parmak izi güvenlik açığına bir darbe de bankalardan geldi. Bankalar uygulamalarını güncelleyerek S10’da parmak izi ile girişi iptal etti.

Samsung’un başına bela olan parmak izi güvenlik açığını duyman kalmamıştı. Duymayanlar için ise konuyu özet geçelim. Galaxy S10 modellerindeki ekrana gömülü parmak izi okuyucusu ucuz ekran koruyucuları ile saniyeler içerisinde kandırılabiliyor.  Tarihi güvenlik açığını Samsung kabul etse de hala önlem almış değil. Bugün ise Samsung’a bir darbe de bankalardan geldi.

Bildiğiniz gibi Play Store’da yer alan bankacılık uygulamaları artık yüz okuma veya parmak izi okuma özelliği ile uygulamaya giriş yapma imkanı sunuyor. Ancak Galaxy S10’da yaşanan tarihi güvenlik açığından dolayı bazı yabancı bankalar uygulamalarını güncelleme kararı aldı.

HSBC UK Business uygulaması güncellenerek Galaxy S10 modellerinde izi okuyucusu ile giriş yapma özelliğini devredışı bıraktığını açıkladı. Telefonun olası bir çalınma durumunda hırsızlar hem ekran kildinizi 2 dolarlık ekran koruyucusu ile aşabiliyor hem de bankanıza parmağınız tanımlı ise hesabınızı boşaltabiliyor. Bu kötü durum için Samsung’dan önce bankalar kendini güvence altına aldı.

Galaxy S10 parmak izi

Samsung’un böylesine bir hatayı 2019 yılında yapabilmesi akıl alır gibi değil. Olayın üzerinden neredeyse 1 hafta geçecek. Ancak Samsung hala güvenlik güncellemesi yayınlamış değil. Eğer güvenliğinizi düşünüyor ve S10 kullanıyorsanız, parmak izi okuyucusu yerine desen şifre veya numaratik şifre kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.