25 Mayıs 2020 Pazartesi
Samsung Galaxy S11’de önemli bir özellik yer alacak

Samsung Galaxy S11’de önemli bir özellik yer alacak

Son gelişmeler Samsung’un Galaxy S11 serisinde kullanmak üzere yeni bir patent aldığını gösteriyor. Spektrometre sensörü günlük kullanımda kullanıcıların epey işini görecek.

Samsung Galaxy S11 cephesinden bilgiler gelmeye devam ediyor. Akıllı telefonlarda nabız ölçer sensörünü kaldıran Samsung görünüşe bakılırsa S11 serisinde işlevi daha fazla bir sensör kullanmaya başlayacak.

Galaxy S11 aylarca uzağımızda ancak telefon şimdiden gündemde yer edinmeye başladı. Bir süredir kamera özellikleriyle haberlere konu olan telefonun spektrometre adlı günlük hayatta sıklıkla kullanacağımız bir sensöre sahip olacağı belirtildi.

Samsung bir sonraki akıllı telefonlarda yer vermek üzere Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nden (WIPO) yeni bir patent aldı. Patentte akıllı telefonlarda kullanılmak üzere bir spektrometre sensörüne ait bilgiler yer almakta. Elektromanyetik radyasyon spektrumunu ölçmeyi sağlayan bu sensör günlük kullanımda özellikle de yeme ve içmesine dikkat eden kullanıcıların epey ilgisini çekeceğe benziyor.

Söz konusu sensör yiyeceklerdeki proteinler, yağlar ve karbonhidratlar seviyesini belirlemesinin yanında ciltteki nem, cilt altı yağ seviyesini, meyvelerdeki şeker oranını ve genel besin değerini belirleyebiliyor.

İlk Samsung Galaxy S11 ’de kullanılacak

LetsGoDigital adlı sitenin ortaya çıkardığı patente göre  spektrometre kullanıma hazır durumda muhtemelen ilk olarak Galaxy S11 serisi telefonlarda yer alacak. Sensör arka veya ön kameralarının yanına yerleştirilebiliyor.

Kamera demişken, Samsung bir sonraki amiral gemi telefonlarında 108 megapiksel çözünürlüklü kendi geliştirdiği kamera sensörünü kullanacak. Kısa süre önce tanıtılan Mi Mix Alpha modelinde de kullanılan kamera diğer yardımcı kamera birimiyle birlikte 5x optik yakınlaştırma, 10 x hibrit yakınlaştırma ve 50x dijital yakınlaştırma gerçekleştirebilecek.