19 Şubat 2020 Çarsamba
Akıllı telefon satışlarında Samsung zirvede!

Akıllı telefon satışlarında Samsung zirvede!

Yayınlanan yeni bir rapora göre Samsung bir çeyrekte daha en fazla telefon satışı gerçekleştiren üretici oldu. Samsung’un Huawei izlemeye devam ediyor. İkili çeyrek boyunca yapılan tüm satışların üçte birini gerçekleştirdi.

2019’un ikinci çeyrek döneminde satılan akıllı telefonlara ilişkin yeni bir rapor daha yayınlandı. Gartner Research’ün yayınladığı son rapora göre Samsung ve Huawei çeyrek boyunca yapılan tüm satışların üçte birini gerçekleştirdi.

Rapora göre Nisan – Haziran döneminde dünya çapındaki akıllı telefon satışları 368 milyon adede ulaştı. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında satışlarda %1.7’lik bir düşüş söz konusu.

Samsung ve Huawei bir kez daha ilk ikide

Samsung tüm çeyrek boyunca 75.1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirerek bir kez daha zirvedeki yerini korudu. Güney Koreli üretici %20.4’lük bir pazar payına sahip.

Huawei, Apple’dan ikinciliği aldıktan sonra bir daha geri vermezken, şu an gözünü zirveye dikmiş durumda. Haziran başından bu yana Amerikan Hükümeti’nin yaptırımlarına karşı dik durmaya çalışan şirket, dünya genelinde 58 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında satışların 8 milyondan fazla artış gösterdiği görülüyor. Pek çok analist yaptırımlar olmadığı takdirde Huawei’in daha fazla satış yapacağı görüşünü savunuyor.

Apple cephesine baktığımızda düşüş sürüyor. Geçen yıl aynı dönem 44. 7 milyon iPhone satan Apple, bu yılın ikinci çeyreğinde 38.5 milyon telefon satabildi. Yeni iPhone’ların satışları bir ivme kazandıracağı gerçek, ancak Apple’ın bundan sonraki süreçte adet bazında Huawei’i geçmesi çok zor görünüyor. Hatta geriden gelen Xiaomi bile Apple ile aradaki makası her geçen çeyrekte daraltıyor.

İkinci çeyrek itibariyle en fazla akıllı telefon satan beşinci üretici OPPO oldu. Şirket, 28.1 milyon telefon satarak geçen yıl aynı dönemki pazar payını korumayı başarıyor. Ancak satışların 400 bin adet düştüğü görülüyor.